Gözden kaçırmayın

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin Turizm Fakültesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin Turizm Fakültesi, "Akademi, Sektör ve Öğrenci Buluşmaları" etkinlikleri ile turizm sektörünün geleceği için öğrencileri sektör profesyonelleri ve akademisyenlerle buluşturuyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı Mezunlar Derneği, her yıl düzenlenen "Yaşam Boyu Onur Ödülü" törenini gerçekleştirdi. Bu yılki tören, Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan'a Rıza Çerçel Kültür Merkezinde takdim edildi. Törene Afyonkarahisar Vali Vekili Uğur Kolsuz, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Çağhan Adar, İş İnsanı İbrahim Alimoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Söyleyişinin moderatörlüğünü ise Öğr. Grv. Yunus Emre Uğur yaptı. Söyleşi sırasında, AKÜ Devlet Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Dr. Öğretim Üyesi Safiye Yağcı'nın şefliğinde ve solistliğinde topluluk, Türk sanat müziği ve dini mûsikî eserlerinden örnekler seslendirdi.

AKÜ Devlet Konservatuvarı Mezunlar Derneği Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Filiz Yıldız, törenin açış konuşmasında, derneğin kuruluşundan itibaren "Yaşam Boyu Onur Ödülü"nü bir gelenek haline getirdiklerini belirtti. Yıldız, her yıl alanında yetkin ve alanına katkı sağlayan sanatçılara bu ödülün verildiğini ve dernek yönetim kurulunun geçmiş yıllarda Yalçın Tura, Ruhi Ayangil, Musa Eroğlu, Birgül Su Ariç, Cihat Aşkın, Erol Deran, Mustafa Hisarlı'ya ve bu yıl da Ahmet Özhan'a bu ödülü verme kararı aldığını söyledi.

Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan, söyleşide kendisinin varlık açılımından hareket ettiğini belirtti. Akademide yaşamın somut delillerle değerlendirildiğini ifade eden Özhan, musiki ve tasavvufun daha farklı bir düzleme sahip olduğunu vurguladı. Musiki ve tasavvufun keşif olduğunu ve mutasavvıfların keşşaf olduğunu belirten Özhan, musikinin varlık âlemindeki izharının bir soru-cevap yansıması olduğunu söyledi. Özhan, günümüzde musikinin gereken değeri görmediği ve musiki ile tasavvuf müziğinin hak ettiği değeri almadığını ifade etti.

Özhan, musiki ile ilgilenenlerin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini ve mevcut değersizlik ortamında müziğe olan ilginin sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Tören, Ahmet Özhan'a ödülün takdim edilmesi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

#AhmetÖzhan #AKÜ #Konservatuvar #TürkSanatMüziği #musiki