Gözden kaçırmayın

Sağlıklı Bir Ramazanımız Olsun Sağlıklı Bir Ramazanımız Olsun

Lösemiler, kan hücrelerinden köken alan kanserlerdir ve çocuklarda en sık görülen kanser türüdür. 2020 yılında dünya genelinde 80,490 lösemi vakası bildirilmiş olup, çocukluk çağı kanserlerinin üçte birini oluşturmuştur. Türkiye'de ise tüm çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık üçte birini lösemiler oluşturur.

Çocukluk çağı lösemisi genellikle belirti vermeden önce teşhis edilemez. Bu nedenle erken teşhis için yaygın olarak kullanılan bir kan tetkiki veya tarama testi bulunmamaktadır. Ancak, lösemi belirtileri çocuğun doktora gitmesini sağlayacak belirtiler arasındadır. Bu nedenle lösemi erken teşhis edilebilir.

Lösemi riski yüksek olan çocuklarda düzenli tıbbi kontroller önemlidir. Lösemiden şüphelenilen durumlarda ilave testler önerilmektedir. Lösemi riski olan çocuklarda tedavi süreci takip edilmekte ve gerektiğinde ilave tedaviler uygulanmaktadır.

Löseminin belirtileri arasında kansızlık, enfeksiyonlara yatkınlık, kanamalar, iştahsızlık, kilo kaybı, organ büyümesi, lenf düğümlerinde şişlikler, halsizlik, kemik ve eklem ağrıları sayılabilir. Bu belirtiler başka sorunlardan da kaynaklanabileceği için bir hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Lösemi tanısı, hastanın şikayetlerinin değerlendirilmesi ve kan testleriyle konulabilir. Tedavi, kemoterapi, kemik iliği nakli ve radyoterapi gibi yöntemlerle yapılabilir. Türkiye'de lösemi tedavisi devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Lösemilerin çevre ve yaşam tarzı ile ilgili nedenleri azdır. Ancak, radyasyon ve bazı kimyasallara maruz kalmanın lösemi riskini artırabileceği bilinmektedir.

Lösemi bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak tedavi sürecindeki çocuklar enfeksiyonlara karşı daha hassas oldukları için maske takmaları gerekebilir. Lösemi hakkında bilinçlenmek, yanlış bilgileri düzeltmek, lösemili kişilere destek vermek ve erken teşhis sağlamak amacıyla 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası olarak belirlenmiştir.

Bu hafta vesilesiyle lösemi tedavisi gören veya ailesinde lösemi olan çocuklara destek olduğumuzu ve her zaman yanlarında olduğumuzu hatırlatarak acil şifalar diliyoruz. Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, İl Sağlık Müdürü